MApN anunţă semnarea contractului de achiziţie a unei corvete uşoare din clasa HISAR de la Guvernul Turciei. Armata va plăti peste 200 de milioane de euro

3 December 2025, 16:31 (actualizat 3 December 2025, 19:57)

Armata a semnat contractul pentru corveta ușoară pe care o va primi din Turcia și pentru care va plăti peste 200 de milioane de euro. Potrivit unor surse militare, nava este gata, dotată cu senzori și armament și poate ajunge în țară în cel mult șase luni. Aceasta este prima navă nouă din dotarea Forțelor Navale, structura cu cea mai slabă dotare din armata română.

Ministerul Apărării Naţionale (MApN) a anunţat, miercuri, că a fost semnat contractul de achiziţie a unei corvete uşoare din clasa HISAR de la Guvernul Turciei.

Armata va plăti pentru corveta ușoară din Turcia 223 de milioane de euro, bani în care intră și pregătirea personalului și un pachet de suport logistic. Nava urmează să ajungă la Constanța în prima jumătate a anului viitor.

contraamiral (r.) Constantin Ciorobea, fost adjunct, Forțele Navale: Achiziția corvetei ușoare din Turcia reprezintă un important pas înainte în înzestrarea Forțelor Navale, în condițiile în care această navă are în dotare: sistem de supraveghere maritimă, sistem de luptă anti-submarin, sistem de apărare antiaeriană apropiată și un sistem de drone Bayraktar navalizat.

Potrivit contraamiralului în rezervă Ciorobea, Forțele Navale vor avea nevoie de o perioadă de 4–6 luni pentru pregătirea echipajului noii nave. Anul viitor armata va dota corveta ușoară și cu rachete anti-navă moderne.

Deși aprobată de CSAT și de Parlament, achiziția a fost de-a lungul timpului criticată de analiști militari, care au spus că, după ce România a ratat programul corvetelor, a recurs la o improvizație.

cdor. (r.) Valentin Mateiu, analist militar: De ce o navă de patrulare? De ce una, pentru că de obicei este seria în trei? De ce dintr-o dată apare această soluție exotică, o și numim corvetă ușoară. Putem face foarte ușor noi o navă de patrulare. (…) Cine a luat decizia asta? Cum se justifică? De ce? Pentru că se vede foarte clar elementul de improvizație. Eu, personal, sunt îngrijorat pentru că Marina Română este într-o situație în care trebuie să renască și pleacă șchiopătând.

Armata a avut un program pentru cumpărarea a 4 corvete moderne, construite în România, în valoare de 1,2 miliarde de euro. Deși au existat bani, afacerea a eșuat lamentabil, după ani de procese și negocieri care nu au dus nicăieri. În tot acest timp, Bulgaria a reușit să construiască la Varna, în colaborare cu o companie germană, o corvetă aflată în prezent în teste pe mare.

Potrivit MApN, ceremonia de semnare a contractului interguvernamental de achiziţie a corvetei s-a desfăşurat, miercuri, la sediul Ministerului Apărării Naţionale.

“Intrarea unei noi nave în serviciul Forţelor Navale este un pas concret, un pas care întăreşte capacitatea noastră de apărare la Marea Neagră. Nu vorbim doar despre tehnică militară, ci despre siguranţa României şi despre respectul faţă de militarii noştri care au nevoie cele mai bune condiţii pentru a-şi desfăşura misiunile”, a afirmat ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, citat în comunicat.

Contractul a fost semnat de generalul de brigadă dr. ing. Ion-Cornel Pleşa, şeful Direcţiei generale pentru armamente din MApN, şi de Mustafa Ilbaş, Chief Executive Officer (CEO) al Military Factory and Shipyard Management Inc. (ASFAT) din Ministerul turc al Apărării Naţionale.

Au fost prezenţi ministrul Radu Miruţă şi adjunctul ministrului turc al Apărării, Musa Heybet.

Din delegaţia turcă a făcut parte şi Ozgur Kivanc Altan, ambasadorul Republicii Turcia la Bucureşti.

La ceremonie au participat şi generalul Gheorghiţă Vlad, şeful Statului Major al Apărării, şi viceamiralul Mihai Panait, şeful Statului Major al Forţelor Navale.

“Consiliul Suprem de Apărare a Ţării a aprobat, în luna martie 2025, programul multianual pentru dotarea Forţelor Navale Române cu o navă nouă tip corvetă uşoară din clasa HISAR, în vederea iniţierii, de către Ministerul Apărării Naţionale, a demersurilor necesare pentru realizarea achiziţiei, iar Comisiile reunite de apărare ale Senatului şi Camerei Deputaţilor au acordat, în data de 8 septembrie, în unanimitate, aviz favorabil pentru acesta achiziţie”, a amintit MApN în comunicatul citat.

Corveta din clasa HISAR face parte din programul de înzestrare al Forţelor Navale Române care are ca scop furnizarea unei capabilităţi destinate executării misiunilor de protecţie a elementelor de infrastructură critică maritimă, patrulare, precum şi misiuni de luptă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite