Cum va schimba digitalizarea regulile controalelor rutiere. Ce-i așteaptă pe vitezomani

21 November 2025, 22:31

Digitalizarea schimbă regulile controalelor rutiere. În viitorul apropiat, șoferii ar putea prezenta polițistului actele pe telefon. Accidentele soldate cu pagube materiale vor fi declarate online, iar dovada va fi emisă tot online. Dar, odată cu folosirea tehnologiei de ultimă generație, vin și vești mai puțin bune pentru șoferi, în special pentru vitezomani.

Ministerul Afacerilor Interne propune modificarea legislației, astfel încât șoferii care încarcă online actele pe Platforma HUB MAI, să nu mai fie obligați să prezinte fizic poliţistului documentele lor și ale autoheviculelor conduse. Agenții rutieri le pot consulta pe telefon.

O altă modificare importantă se referă la introducerea prezumției de vinovăție a șoferului mașinii în cazul unei amenzi. Acesta primeşte amenda, pe care o poate anula dacă aduce dovada că maşina, la acel moment, a fost condusă de altcineva. Specialiștii în administrație publică au însă un “amendament”.

Dragoş Dincă, profesor universitar, Administraţie Publică: Cum poate face dovada? Vine cu o cercetare penală? Vine cu dovezi? Își creează alibiuri? Asta înseamnă un efort în plus, de fapt. Fiecare proprietar trebuie să își caute dovezi să vadă ce a făcut acum 5 luni, acum 3 luni în intervalul în care a primit amenda. Cred că sistemul actual, în care proprietarul declară cine a condus, este rezonabil pentru această speță.

Modificări sunt propuse și în ceea ce privește măsurarea vitezei mașinilor. Aceasta va putea fi stabilită și prin calculul mediei de deplasare a unui vehicul între două camere fixe.

Dragoş Porojnicu, jurnalist TVR: O altă schimbare constă în faptul că accidentele soldate doar cu pagube materiale pot fi declarate online, în 24 de ore, prin HUB MAI. Autorizația de reparație va fi emisă digital.

Bogdan Despescu, secretar de stat în M.A.I: Cu o fotografie atașată acestei notificări, urmând a fi verificată de către un polițist și în funcție de constatări se vor dispune măsuri în consecință.

Sunt schimbări şi în ceea ce priveşte parcarea în interiorul oraşului. Neplata taxei de parcare poate duce automat la blocarea autovehiculului, când acesta este depistat. Deblocarea vine doar după plata amenzii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă