Nicușor Dan: Am avut o lungă istorie de tensiune cu PSD, acum am o relație foarte bună

Președintele Nicușor Dan/Foto: Profimedia Images
16 November 2025, 21:44

Președintele Nicușor Dan a afirmat că ‘a avut o lungă istorie de tensiune cu PSD’, dar, de când social democrații au acceptat să intre în coaliția de la guvernare, are ‘o relație foarte bună’ cu aceștia și totodată discuții rezonabile cu liderul formațiunii, Sorin Grindeanu.

Nu e un secret că am avut o lungă istorie de tensiune cu PSD-ul, în special la nivel local, în București. Dar, din momentul în care PSD-ul a acceptat să facă o coaliție la nivel național, eu am o relație foarte bună cu PSD. Adică, toate discuțiile pe care le avem sunt absolut rezonabile. Cu domnul Grindeanu, evident, interacționez cel mai mult fiind și fostul și noul președinte al PSD. (…) Îi spun cum văd eu o anumită situație, dumnealui îmi spune care este viziunea din perspectiva sa. Asta e important, din perspectiva oamenilor pe care îi reprezintă, cred că a fost foarte civilizată interacțiunea pe care am avut-o lunile astea‘, a declarat Nicușor Dan la România TV, citat de Agerpres.

Președintele a adăugat că încearcă să respecte mandatul pe care l-a primit de la cetățeni și să stabilească astfel o relație corectă cu PSD.

Fără să folosim vorbe mari, cred că fiecare dintre noi încearcă să-și realizeze mandatul pe care cetățenii i l-au dat. Adică, eu nu cred că cetățenii se așteaptă de la mine să mă cert cu PSD-ul. Și nici nu cred că votanții PSD-ului se așteaptă de la domnul Grindeanu să se certe cu mine. Dimpotrivă, eu cred că fiecare dintre ei vrea ca, în anumite limite, să ducem înainte țara asta. (…) Am încercat să ne respectăm mandatul, așa cred‘, a transmis Nicușor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite