Creştinii ortodocşi îl prăznuiesc pe Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului

15 September 2025, 12:23

Sărbătoare mare în Banat. Creştinii ortodocşi îl prăznuiesc pe Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului. Ca în fiecare an, sărbătoarea a fost deschisă cu o procesiune care a avut loc azi-noapte, în ajunul zilei de 15 septembrie.

În ciuda ploii torenţiale, aproape o mie de timişoreni au ţinut să participe la slujbă. Icoana şi racla cu moaştele Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş se află acum în Catedrala Mitropolitană, unde credincioşii pot merge să se închine până în această seară.

Sărbătoarea Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş a început în ajun, cu slujba de vecernie. Catedrala Mitropolitană a fost plină de credincioşi veniţi să se închine la racla cu sfintele moaşte.

Icoana şi racla cu sfintele moaşte au fost apoi scoase în procesiune pe străzile din zona centrală a Timişoarei. Deşi a plouat torenţial, aproximativ 1.000 de credincioşi au participat, alături de un sobor impresionant de preoţi, în frunte cu Mitropolitul Banatului, ÎPS Ioan Selejan.

Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş a fost mitropolit al Banatului şi este sărbătorit în fiecare an pe data de 15 septembrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite