Ministrul iranian de Externe susţine că Teheranul va continua să coopereze cu AIEA, dar inspecţiile ar putea fi riscante

Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA)
Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) / Arhivă
12 July 2025, 17:38

Iranul intenţionează să coopereze cu Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) în pofida restricţiilor impuse de parlamentul său, a declarat ministrul iranian de Externe Abbas Araqchi, dar a subliniat că accesul la siturile sale nucleare bombardate prezintă probleme de securitate şi siguranţă, relatează Reuters.

Noua lege adoptată de Iran stipulează că orice viitoare inspecţie la siturile nucleare iraniene a reprezentanţilor AIEA are nevoie de aprobare din partea Consiliului suprem de securitate naţională, principalul organism de securitate al Iranului.

“Riscul împrăştierii unor materiale radioactive şi riscul exploziei muniţiilor rămase… sunt grave”, a declarat Araqchi, potrivit media de stat iraniene. “Pentru noi, apropierea inspectorilor AIEA de siturile nucleare are atât un aspect de securitate, cât şi unul de siguranţă, cea a inspectorilor înşişi, care trebuie examinate”, a mai afirmat şeful diplomaţiei iraniene.

Deşi cooperarea Iranului cu AIEA nu a fost oprită, va lua o nouă formă şi va fi ghidată şi gestionată prin Consiliul suprem de securitate naţională, le-a spus Araqchi diplomaţilor de la Teheran. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite