Biserica de lemn din Topla, din incinta Muzeului Satului Bănăţean, a ars complet
Biserica din lemn din Topla, aflată în incinta Muzeului Satului Bănăţean din Timişoara, a ars complet într-un incendiu care izbucnit în noaptea de marţi spre miercuri.
Pompierii ISU Timiş au fost solicitaţi, prin 112, să intervină pentru stingerea incendiului, la locul evenimentului deplasându-se pompierii din cadrul Detaşamentului 1 Timişoara cu două autospeciale de stingere şi un echipaj SMURD.
La sosirea la locul intervenţiei s-a constatat că incendiul se manifesta generalizat la biserică, cu pericol de propagare la casa parohială şi la o troiţă alăturată.
Biserica era din lemn, cu o suprafaţă de 50 mp. În urma incendiului a ars biserica în totalitate şi a fost afectat pe o suprafaţă mică acoperişul troiţei.
Muzeul Satului Bănăţean (MSB) din Timişoara va fi închis publicului până la terminarea investigaţiilor preliminare în urma incendiului din noaptea de marţi spre miercuri în care biserica din lemn a fost mistuită.
Conducerea MSB spune că sunt şanse de restaurare a obiectivului declarat monument istoric, întrucât o parte din elementele de patrimoniu ale obiectivului, pictura de boltă, o serie de icoane şi alte obiecte nu se aflau în biserică.
“O parte din elementele de patrimoniu ale obiectivului, pictura de boltă, o serie de icoane şi alte obiecte nu se aflau în biserică, fiind supuse unui proces de conservare în vederea restaurării integrale a obiectivului muzeal. Acest lucru ne dă speranţa că monumentul poate fi restaurat şi redat circuitului muzeal. Efectele incendiului asupra clădirii urmează să fie constate în zilele următoare de specialiştii în domeniu. Cauzele urmează să fie determinate în urma expertizei specialiştilor de la ISU Timiş. Muzeul va fi închis pentru public până la terminarea investigaţiilor preliminare”, arată, miercuri, un comunicat al MSB Timişoara.
Pompierii au limitat extinderea incendiului la casa parohială, a informat ISU Timiş. Biserica de lemn din Topla, comuna timişeană Mănăştiur, a fost construită în anul 1746. Biserica, unul din cele mai valoroase monumente religioase din Banat, a fost demontată în Topla în 1987 şi adusă la Timişoara, unde a fost refăcută în perioada 1994 – 1996, în cadrul Muzeului Satului Bănăţean, acolo unde se afla şi acum. După refacere, a fost resfinţită. Biserica era înscrisă pe noua listă a monumentelor istorice.
În urma intervenţiei s-au constatat pagube materiale ce urmează să fie evaluate, cel mai grav fiind afectat acoperişul şi turla bisericii. Nicio persoană nu a fost rănită în incendiu.

