35 de ani de când la Timișoara s-a strigat “Jos Ceauşescu! Libertate!” Pe 16 decembrie 1989 a început sfârșitul regimului comunist

16 December 2024, 22:33 (actualizat 16 December 2024, 22:34)

Cu 35 de ani în urmă, sute de oameni strigau în Timișoara, pentru prima dată, “Jos Ceaușescu” și “Libertate”. Pe 16 decembrie 1989, manifestarea religioasă din fața Bisericii Reformate s-a transformat într-o mișcare împotriva regimului comunist. A fost scânteia care, în următoarele zile, a aprins revoluţia în toată ţara. La Timișoara au fost organizate mai multe evenimente care ne amintesc de acele momente.

Luni seară a avut loc marșul eroilor, la care au participat peste 1000 de oameni. Este organizat, tradițional, de fosta galerie a Politehnicii Timișoara.

A fost instalat și „Portalul Libertăţii”, o instalaţie luminoasă, de 15 metri înălțime, care recreează atmosfera Revoluţiei: se aud scandările din acele zile şi șuierul gloanţelor.

Lucrarea este amplasată într-un spațiu simbolic, pe malul Begăi, în zona verde nou creată anul acesta.

Instalația a fost realizată de doi artişti timişoreni, Petre Ionutescu şi Cristian Văduva și poate fi văzută la Timişoara până pe 2 ianuarie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite