34 de ani de la izbucnirea Revoluției. Concert simfonic sub bagheta dirijorului Gabriel Bebeșelea, în memoria victimelor, la Timișoara

16 December 2023, 20:00 (actualizat 17 December 2023, 09:04)

Acum 34 de ani, pe 16 decembrie, la Timișoara, începea Revoluția Romană, care în câteva zile avea să dărâme dictatura comunistă și regimul ceaușist. Sute de oameni au strigat pentru prima dată, într-un singur glas: Jos Ceaușescu și Libertate!

16 decembrie 1989 a fost ziua în care manifestarea cu caracter religios din fața Bisericii Reformate s-a transformat într-o mișcare împotriva regimului comunist.

Pornită ca un protest față de ordinul de evacuare a pastorului reformat Laszlo Tokes, revolta a devenit ceea ce numim astăzi Revoluția Română. Manifestanții au oprit două tramvaie, pe care s-au urcat și au început să scandeze lozinci. Au pornit apoi în coloane prin oraș, chemând timișorenii în stradă.

În faţa fostului Comitet Județean de Partid, forţele de ordine i-au întâmpinat cu tunuri cu apă și i-au lovit cu bâtele, iar mulțimea a fost împrăștiată.

Oamenii s-au regrupat însă în Piața Maria și au pornit din nou spre centrul orașului, de aceasta dată înarmați și ei cu pietre, crengi și scânduri de la bănci. În noaptea care a urmat, timișorenii au rămas în stradă, unde au avut loc ciocniri violente între manifestanți și forțele de ordine, iar unii au fost arestați.

Astăzi, timișorenii spun că încă avem de învățat cum să folosim libertatea atât de greu câștigată.

În memoria victimelor Revoluției, în aceasta seară, la Filarmonica ”Banatul”, va avea loc un concert simfonic sub bagheta dirijorului Gabriel Bebeșelea și un marș prin care se va reconstitui traseul revoluționarilor din 16 decembrie 1989.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite