20 decembrie 1989. În urmă cu 36 de ani, Timişoara devenea primul oraş liber de comunism din România

20 December 2025, 12:20 (actualizat 20 December 2025, 22:27)

În urmă cu 36 de ani, Timişoara devenea primul oraş liber de comunism din România. De la balconul Operei, timişorenii şi-au proclamat libertatea, după ce mulţi au făcut sacrificiul suprem pentru acest drept de care ne bucurăm şi astăzi. La ora 12, ca în fiecare 20 decembrie, sirenele au sunat în tot oraşul reamintind de victoria istorică a Timişoarei.

Pe 20 decembrie 1989, zeci de mii de timișoreni au ieșit în stradă şi au înfruntat represiunea armată, pentru a cere libertate, demnitate și sfârșitul dictaturii.

Mii de muncitorii de pe toate platformele industriale au intrat în grevă generală şi au ocupat Piaţa Operei, pe care nu au mai părăsit-o până la fuga lui Ceauşescu.

După zile de confruntări sângeroase, armata s-a retras în cazărmi, iar orașul a fost declarat liber de regimul comunist.

Mulţi dintre cei care au fost prezenţi în balconul Operei timişorene spun că şi-au păstrat idealurile, la câteva decenii distanţă.

În cinstea victoriei asupra comunismului, plătită scump în urmă cu 36 de ani, în această seară la Timişoara va avea loc Gala Libertăţii dar şi concertul Rock for Revolution, la care vor lua parte trupe de artişti din ţară şi din străinătate.

Evenimentul are deja o tradiţie de 15 ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite