150 de ani de la nașterea Reginei Maria a României

29 October 2025, 21:57 (actualizat 29 October 2025, 21:58)

Se împlinesc 150 de ani de la nașterea Reginei Maria a României. Familia Regală o sărbătorește la Castelul Peleș și la Pelișor. Mai multe personalități au fost decorate, iar strănepoata Reginei Maria, Majestatea Sa Margareta, le-a invitat apoi la o recepție. În Capitală, Regina Maria este celebrată la Ateneul Român, la o gală cu un cod vestimentar impus – rochie violet, la fel ca doliul lăsat prin testament de suverană.

Regina Maria a României s-a născut prințesă britanică, nepoată a Reginei Victoria. A venit pe lume în 29 octombrie 1875.

În Eastwell, într-un loc de basm, la castelul unde, în urmă cu 150 de ani, s-a născut Regina Maria a României, o prințesă britanică. Aceasta este doar una dintre reședințele familiei sale.

În încăperile palatului descoperim și astăzi portretele părinților prințesei, chiar dacă s-a transformat într-un hotel de lux. O cameră încă mai poartă numele prințesei britanice.

Una dintre reședințele din Londra unde a locuit Regina Maria când a fost prințesă britanică a fost Clarence House, actuala reședință a Regelui Charles. Iată o altă coincidență fericită care îi leagă pe cei doi.

În Kent, Missy a avut o copilărie de poveste. În jurnalele ei, mărturisește însă că a petrecut cea mai fericită perioadă a vieții ei în Malta.

Grădina din jurnalul Reginei Maria, cu aleile sale luxuriante, pe care le descrie în memoriile ei, este vizitată astăzi de turiști.

Astăzi, Palatul San Anton este reședința președintelui Maltei, dar de-a lungul anilor au stat aici mai mulți membri ai Familiei Regale.

Malta i-a rămas atât de mult în suflet Mariei, încât s-a întors aici și ca Regină a României.

Una dintre surprizele descoperite aici este copacul care a fost plantat de Regina Maria în 1924.

La 17 ani, prințesa britanică s-a căsătorit cu Prințul Moștenitor Ferdinand al României. A venit într-o țară pe care nu o cunoștea și care a primit-o cu răceală.

Paul Kenyon, jurnalist BBC, premiant BAFTA: A reușit destul de repede să câștige aprecierea și iubirea poporului, chiar dacă la început nu le-a vorbit limba. Și acest lucru s-a întâmplat în Primul Război Mondial, atunci când s-a dus la multe spitale de campanie, chiar dacă i s-a zis că este periculos să meargă să-i trateze pe răniți și să meargă atât de aproape de conflict. Era foarte curajoasă și s-a dus pe front. Oamenii s-au îndrăgostit de ea și, de asemenea, regina s-a îndrăgostit de România.

Paul Kenyon este istoric și jurnalist BBC, premiat BAFTA pentru documentarele sale din zone de război. A scris o carte despre Regina Maria a României și țara noastră.        

Paul Kenyon, jurnalist BBC, premiant BAFTA: Printre cei mai buni lideri pe care România i-a avut, chiar dacă a fost doar un lider de ceremonial, a fost Regina Maria.

Datorită Reginei Maria a fost posibilă Unirea din 1918. Marile puteri au ratificat-o abia după ce regina i-a convins la Conferința de Pace de la Paris. În Camera de Aur de la Pelișor, unde s-a stins în 1938, inima Reginei Maria așteaptă să mergem să-i lăsăm un crin, floarea ei preferată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă