1 mai la iarbă verde – Minivacanță cu relaxare, în toată țara

1 May 2024, 21:25

Parcă mai bine au mers micii la iarbă verde. La pădure sau pe malurile lacurilor, românii nu s-au sfiit să încingă grătarele şi să declare deschis sezonul 2024 al fripturilor la jar. Ba chiar au dansat şi prima horă din acest an. Cei rămaşi în oraş pentru câteva momente de linişte s-au retras cu copiii în parcuri sau la zoo.

Valea Doftanei a fost locul de refugiu pentru sute de oameni dornici să petreacă 1 mai în aer liber, la iarbă verde.

Aşa a luat, practic, startul grătarelor pe anul 2024.

BUZĂU

În Ținutul Buzăului, proaspăt Geoparc UNESCO, localnicii și turiștii din alte județe au petrecut 1 mai la iarbă verde. Aceşti opt tineri din Bucureşti au venit cu cortul şi trei zile vor sta departe de reţelele de socializare, pentru că semnal la telefon nu vor avea aici.

Pentru un alt grup numeros venit din Ialomița ziua de 1 mai a fost ocazia perfectă pentru grătar cu rudele şi prietenii.

MUNŢII MĂCIN

Cine a spus pas micilor, fripturilor şi paharelor cu bere a plecat în drumeţii. Spre exemplu în munţii Măcinului din judeţul Tulcea, pentru a admira bujorii sălbatici.

După un traseu de circa o ora, ajunși în vârf, turiștii au fost fascinați de delicatele flori. Unii au plecat la drum chiar şi cu prietenii necuvântători.

Bujorii sălbatici sunt protejați de lege iar turiștii trebuie să știe că poți fi amendați dacă îi rup.

BUCUREŞTI

Cei care nu au părăsit oraşele s-au relaxat în parcuri. La Grădina Zoologică Din capitală copiii au fost invitaţi la picnic.

Şase pui de şarpe boa sunt încă prea mici pentru a fi admiraţi, dar în perioada următoare copiii îi vor putea cunoaşte şi pe ei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite